Kedy je ten správny okamih prezuť pneumatiky letné na zimné? Prečo je vôbec potrebné pneumatiky vymeniť? Obe zmesi sú určené do rozličných podmienok a je potrebné pochopiť medzi nimi rozdiely.

Najzásadnejší rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami je v zložení gumovej zmesi, ktorá sa používa pri výrobe pneumatík. Napríklad zmes pre letné pneumatiky je spravidla určená ak teplota prostredia presahuje 7°C. V prípade zimných je táto teplota opačná. Čo sa však stáva s letnými pneumatikami ak ich necháte na zimu?

Do popredia sa v tejto chvíli dostávajú zlé tety fyzika a chémia. Ak je totiž teplota nižšia, letná pneumatika sa opotrebuje rýchlejšie, stvrdne a tým pádom sú aj jazdné vlastnosti horšie. Zimné pneumatiky sa preto odporúčajú mať do teploty 7°C a ako v prípade letných gúm, tak týmto zimným robia problémy práve vyššie teploty. Je to z dôvodu výraznejšieho zahrievania, ktoré následne spôsobuje rýchle opotrebenie.

Čo sa týka slovenských ciest, zimné pneumatiky musíte mať obuté, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehovej pokrývky, ľad alebo námraza. To sa týka vozidiel kategórií M1 a N1. Ak cestujete do zahraničia, nezabudnite prezuť včas, nakoľko keď nebudete mať predpísané pneumatiky na svojich vozidlách, hrozí vám mastná pokuta.

Kedy teda prezuť?

Je teda rozumné isť prezuť skôr, aby ste sa vyhli preplneným servisom. Samozrejme závisí to od toho, v akej oblasti sa nachádzate / žijete. V posledných dňoch boli teploty už pod hraničnou hodnotou 7°C a letné pneumatiky by niektoré situácie už nemuseli zvládnuť.

Odporúčame s prezutím pneumatík zbytočne nečakať. Využite akciové ceny prezúvania. Ceny prezutia pneumatík nájdete v cenníku

Pokiaľ máte odložené zimné pneumatiky, nezabudnite si skontrolovať dezén. Najdôležitejšia je hĺbka drážky. Majstri svojho remesla odporúčajú prezuť pri hĺbke drážky o hodnote 4 milimetrov. Veľa vodičov si myslí, že keď si po opotrebovaní pneumatík kúpia nové, budú relatívne v bezpečí. Opak je však pravdou. Váš dezén môže s kľudným svedomím skontrolovať aj policajt pri bežnej cestnej kontrole. Dôležitý je teda nielen dobrý výber pneumatík ale aj ich správne nahustenie, keďže tlak klesá zároveň so znížením teploty. Výrobcovia odporúčajú vymeniť všetky 4 pneumatiky za zimné, aby ste mali nad svojim vozidlom v zlých podmienkach maximálnu kontrolu.